Tüm Kategoriler
Medya ve Etkinlikler

Medya ve Etkinlikler

Ev Medya ve Etkinlikler

311nm veya 308nm UV fototerapi cihazını seçin

20 Mart 2024 Yayıncı:

Öncelikle buradaki 311nm ve 308nm'nin ne anlama geldiğinden bahsedelim. 311 ve 308'in her ikisi de fototerapi ekipmanının nm cinsinden terapötik dalga boyu çıktısını ifade eder. Hepsi ultraviyole bandının özel terapötik etkileri olan (296 ~ 313nm) kısmındadır ve hepsi klinik kullanım için dar bant orta dalga ultraviyole (NB-UVB) kategorisinde sınıflandırılır.

Bit-1

1981'de Parrish ve Jaenike ve ark. 311 ila 313 nm dalga boyuna sahip UVB'nin sedef hastalığının tedavisinde hızlı bir etki başlangıcına sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda fotokemoterapiye eşit veya hatta daha iyi bir etkinliğe sahip olduğunu ve daha az yan etki gösterdiğini buldu. 1984 yılından bu yana sedef hastalığı, vitiligo ve atopik dermatit gibi çeşitli cilt hastalıklarının klinik tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Şu anda 311nm fototerapi cihazları çoğunlukla floresan tüp tipindedir.

Yıllar süren kullanım ve sürekli gelişme sonrasında, vücudun herhangi bir yerindeki cilt lezyonlarının tedavisine uygun olabilecek, ışınlama alanları birkaç santimetrekareden tüm vücut ışınlama türlerine kadar değişen ev tipi fototerapi cihazlarının birçok modeli ve çeşidi bulunmaktadır. .

308nm fototerapi ekipmanında 308 excimer lazer, 308 excimer ışık ve LED olmak üzere üç ışık kaynağı bulunur. 308 excimer lazer ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde icat edildi. 2000 yılında ABD FDA, dermatoloji tedavisi alanında kullanılmasını onayladı; 2005 yılında 308 excimer lazer, Devlet Gıda ve İlaç İdaresi aracılığıyla Çin'e girdi. 308 fototerapi cihazı güçlü bir güce sahiptir ve kümülatif doza ulaşması kısa sürer; ışık noktası küçüktür ve yalnızca cilt lezyonlarını ışınlar. Hedefe yönelik fototerapidir ve küçük cilt lezyonlarının tedavisi için daha uygundur; ama fiyatı nispeten yüksek.

Bit-2

Evde fototerapi cihazının doğru seçilmesi, evde fototerapide önemli bir adımdır. Etkinliği artırmak ve advers reaksiyonları azaltmak için de önemli bir önlemdir. Bu aslında her evde fototerapi hastasının karşılaştığı pratik bir konudur, ancak kafanızı karıştırmaya gerek yok. 311 nm ve 308 nm'de zirvelere sahip NB-UVB, vitiligoyu etkili bir şekilde tedavi edebilir. Kümülatif doza ulaşıldığında etkinlikte anlamlı bir fark görülmez; Vitiligo kapsamlı tedavi gerektiren kronik bir hastalıktır ve fototerapi tedavi önlemlerinden yalnızca biridir.

311nm veya 308nm ev fototerapi ekipmanının seçilmesi konusunda katı bir karşılaştırma yapılamaz. Hastaların kendi durumlarına ve pazar ürünlerine göre belirli konuları analiz etmeleri gerekir. Genellikle cilt lezyonunun büyüklüğü, yeri ve ekonomik koşullarına göre kapsamlı olarak değerlendirilmesi önerilir. Ancak ne olursa olsun, sFDA tarafından onaylanmış, "Çin Halk Cumhuriyeti Tıbbi Cihaz Kayıt Sertifikası" bulunan ve kayıt sertifikasında kullanım amacının açıkça "hastaların kendi kullanımı için" olarak işaretlendiği bir fototerapi cihazı satın almanız gerekir.


Sıcak kategoriler